Muhabbet kusu üreticileri, muhabbet kusu satisi, toptan muhabbet kusu satisi, muhabbet kusu üreticisi, kus üreticileri, toptan kus satisi, kus satisi, muhabbet kuslari, pet shop
 
 
 
 

Muhabbet kusu üretimi

Giris

Muhabbet kusu tutkunlari er yada geç tüylü dostlarini üretme konusunda sanslarini denemek isterler. Amaçlari keyif için ya da sov çemberine girmek de olsa üretime gevsek bir tutum içinde baslanmamalidir. Muhabbet kusu üretmek çok fazla tatmin edici bir deneyim olabilecegi gibi hiç bilgi sahibi olmadan basladiginizda her sey kötüye gidebilir. Bu makalenin hevesli üreticiler için temel bilgileri içerecegini umuyorum.

**Muhabbet kuslarinin yumurtanin üzerinde yattigi andan, yavrularin yuvaligi terk ettigi ana kadar geçen zaman diliminde ve daha sonrasinda da bazi zorluklar ortaya çikabilir. Muhabbet kuslarini üretmek fazlasiyla masrafli olabilir, ucuz ve problemsiz bir hobi olarak görülmemelidir. Muhabbet kusu üretmeden önce ciddi sekilde düsünmelisiniz. Dünyaya yeni hayatlar getirdiginizi ve onlarin da tipki anne-babalari gibi sevgi dolu yuvalara ihtiyaci oldugunu hatirlamalisiniz.

Hazirlik

Muhabbet kusu üretmeye karar verdiniz. Baslamadan önce muhabbet kusu çiftinizin anlasabilmeleri için, yumurtalarin üzerinde yatarken ve yavrularini büyütürken saglamaniz gereken bazi temel seyler oldugunu bilmelisiniz. Muhabbet kusu üretmenin iki yolu vardir: toplu üretim (salmada üretim) ve ayirarak(kafeste tek bir çift) üretim. Toplu üretim bu iki methottan en kolay ve en ucuz olanidir fakat sik olarak bazi problemlerin ortaya çikmasina sebep olur. Toplu üretimde kushanenize (salma) yuvaliklar asarak muhabbet kuslarinizin kendi eslerini ve yuvaliklarini seçmesine izin verirsiniz. Yuvaliklar kavgalari önlemek için ayni yükseklige asilmalidir fakat yine de kavgalar sik sik çikar. Iki disi ayni yuvaligi isterse ve ayni kandan gelen kuslar arasinda eslesmeler olursa problemler ortaya çikar. Disiler arasindaki kavgalar yaralanmalara ve disilerden birinin ya da büyümekte olan yavrularin ölümüne sebep olabilir. Ayrica yavrularin babasinin hangi kus oldugunu saptamak da daha zor olabilir. Ikinci methot olan ayirarak üretimde kontrolü saglamak daha kolaydir. Bu yöntemde petshoplarda bulabileceginiz üretim kafeslerine tek bir çift muhabbet kusunu koyarsiniz. Seçeceginiz çiftin renkleri ve kisiliklerini dikkatlice seçmelisiniz. Ayni kandan gelen kuslari seçmediginizden emin olmak ve yavrularin gelisimini kontrol etmek bu yöntemde daha kolaydir. Hangi methodu seçerseniz seçin yuvaliga ihtiyaciniz oldugu çok açiktir.

Çift Seçmek

Üretim kafesine rastgele erkek ve disi muhabbet kuslarini koymak çok iyi durumda yavrularin ortaya çikmasiyla sonuçlansa da kesin olan bir sey bunun üretim için seçilecek güvensiz bir yöntem oldugudur. Üretim için seçilecek muhabbet kuslari en az 12 aylik olmali ve akraba olmamalidir. Ayni kandan gelen kuslarla yapilan üretim %100 akraba olmayan muhabbet kuslariyla yapilan üretimden daha zayif ve daha az yasayan yavrularin ortaya çikmasiyla sonuçlanir. Disi muhabbet kusu 3 – 4 yasindan daha yasli olmamalidir ve erkek muhabbet kusu 6 yasindan daha fazla olmamalidir. (disi ve erkek üremeye devam etse de bir aileye bakmanin stresi çok fazla gelebilir.) Hem erkek hem de disi muhabbet kusu tüy dökme döneminde olmamalidir çünkü bu anne-babayi gereksiz olarak zorlar ve anne-baba üreme durumunda olmalidir. Muhabbet kuslarinizin üreme durumunda olup olmadigini anlayabilmek için genel saglik durumlarina ve cerelerine bakmalisiniz. Her iki muhabbet kusu da yumusak, parlak/düzgün tüylere, aydinlik gözlere ve akmayan burun deliklerine sahip olmalidir. Disilerde cere kahverengi ve erkeklerde pürüzsüz mavi renkte olmalidir. Akilda tutulmasi gereken bir sey de her çift birbiriyle üreyecek diye bir sey söz konusu degildir, yumurtlama olmazsa veya 3 hafta sonra hala çiftlesme isaretleri görüyorsaniz çifti ayirma yoluna gidebilirsiniz.

Perhiz (Beslenme) Gereksinimleri

Tüm muhabbet kuslari (üreme durumunda ya da degil) sürekli taze yiyecege, suya ve taze sebzelere, mineral destegine (mürekkep baligi kemigi, mineral blok, vb.) ihtiyaç duyarlar ancak üretimdeki kuslarda bu konu çok daha önemlidir. Disi muhabbet kusu için üreme stresli ve yorucudur, çok fazla kalsiyuma (mürekkep baligi kemigi) , iyot kaynagina ve mineral bloguna ihtiyaç duyacaktir. Daha önce yemediyse bile ispanak, brokoli ve havuç gibi günlük taze sebzeler bu dönemde kusa verilmelidir ve yavrularin çikacagina yakin disi kusun yavrular için kursak sütü üretebilmesi için yumurta mamasi verilmelidir.

Çiftlesme

Disi ve erkek muhabbet kusunu üretim kafesine yerlestirdikten sonra birbirleriyle anlastiklarini da gördügünüzde çiftlesmeleri dikkatinizi çekebilir. Çiftlesme erkegin disi muhabbet kusunun üzerine tirmanip, kanatlariyla disinin vücuduna sarilip, ileri geri hareket etmesini içerir. Çift günde birkaç defa ve birkaç gün boyunca çiftlestikten sonra disi vaktinin büyük çogunlugunu yuvalikta geçirir ve erkek de hemen yuvaligin bitisiginde nöbet bekler. Çiftlestikten asagi yukari 10 gün sonra yuvaligin içinde yumurtalari görmeye baslayabilirsiniz. Çiftlesme disi yumurtlamayi bitirene kadar her gün devam eder.

Yumurtalar

Ilk yumurta geldikten sonra her 2 günde bir yeni yumurtalar gelir. Genelde yumurta sayisi 1-6 arasinda olup 8 yumurta da duyulmamis bir sayi degildir. Disinin yumurtalarin üzerinde oturmaya basladigi tarihten yavrularin çikmaya baslamasina kadar geçen süre 18 ile 20 gün arasinda degisir, yavrular yumurtadan bir veya iki gün geç çikabilir bu yüzden asiri derecede endise etmenize gerek yoktur. Yumurtanin döllenmis olup olmadigini kontrol etmek için çesitli methodlar vardir. Mumlama yönteminde yumurtayi 5. günden sonra parlak isiga tutup içinde ince kirmizi çizgiler olup olmadigi kontrol edilir. Bir acemi için emin olmak çok zor oldugundan en iyisi yumurtalara dokunmamaktir. Bazen disiler garip sekillerde yumurtalar yumurtlayabilir fakat endise edecek bir sey yoktur, bu yumurtalarin da içinde genellikle saglikli yavrular olur. Ilk seferde disi kus sarisi olmayan küçük ve döllenmemis yumurtalar yumurtlayabilir.

Yavrularin Gelisimi

Yavru yumurtadan ilk çiktigi anda asiri derecede küçük, gözleri kapali, duymayan ve tüysüz bir durumdadir. Yavrular yemek ve sicaklik için tamamen anneye güvenmek zorundadir. Yavrunun yasantisinin ilk birkaç saatinde beslenmesi çok önemlidir cünkü bu hassas zamanda yavru çok kisa sürede açliktan ölebilir. Bu asamada erkek kus disiyi beslerken disi de yavrulari besler.

Muhabbet kusu yavrulari inanilmaz derecede hizli büyürler. Yaklasik bir hafta sonra yavrular gözlerini açar ve ince tüyler görünmeye baslar. Iki haftalikken yavrular civildayan küçük pamuktan bir topu andirirlar. Yavrular 4 haftalik olduklarinda yetiskin tüylerinin tamami çikar ve yuvaligin disina çikmak için çabalarlar. Yavrulari yem kirmaya baslamalari için cesaretlendirmek amaciyla yuvaligin tabanina dari koyabilirsiniz.

Yavrular 5 ile 6 haftalik olduklarinda disaridaki dünyayi kesfetmek için cesaretlenmeye baslarlar, bazi yavrular yuvaligi erken terk ederken bazilari da geç terk eder. Disi yavrulari yuvaliktan disari çikmaya zorlar ve baba da yavrular tamemen bagimsiz olana kadar onlarin bakimindan sorumludur.

Sosyallesme

Sosyallesme kesin olarak gerekli olmasa da özellikle yavrularin evlere birer evcil hayvan olarak girebilmesi için tavsiye edilir. Yavrular 3 haftalik olduklarindan itibaren kisa periyotlarla (5 – 10 dk) günde birkaç defa ele alinmalidir. Bu yavrularin insanlara alismasini saglar ve yavrulara insanlarin onlari incitmeyecegini ögretir. Yavrular büyüdükçe onlari elinize aldiginiz süreleri uzatabilirsiniz ama bunu 20 dk’nin altinda tutmakta yarar vardir. Yavrular yuvaligi terk ettiklerinde ve anne-babalarindan tamamen bagimsiz bir yasama adim attiklarinda insanlarin varliginda çok mutlu ve harika birer evcil hayvan olacaklardir.

Problemler

Üretim asamasinda ortaya çikacak problemlere karsi hazirlikli olmak çok önemlidir. Problemlerin bir çogu yavru yumurtadan çiktiktan sonra ortaya çikar fakat bu asamadan önce de meydana gelebilecek problemler vardir. Bunlardan en bilinen problem yumurta tikanmasidir. Bu durumda yumurta disari çikamaz ve diside büyük rahatsizliklara sebep olur. Yuvaligin tabaninda oturan, yumurtlamak için kendini zorlayan ve endiseli bir biçimde hareket eden disi yumurta tikanmasi durumuna isaret eder. Eger deneyimsiz bir üreticiyseniz en iyisi en kisa zamanda muhabbet kusunuzu kuslar konusunda bilgili bir veterinere götürmektir. Muhabbet kusunuzun arka kismina bir miktar sivi yag sürmek onun yumurtayi disari ittirebilmesine yardimci olabilir. Yumurta tikanmasi çok genç ve yasli disilerde, ilk zamanlarda görülür.

Yavrular yumurtadan çiktiktan sonra ortaya çikan problemler daha fazladir. Bunlardan bir tanesi terk edilmedir. Yavrular yumurtadan çiktiktan kisa bir süre sonra disi tarafindan beslenmezse ölebilirler. Yavrularin beslenip beslenmedigini anlayabilmek için kursaklarini kontrol etmek gerekir. Beslenmis bir yavruda kursak bölgesinde pembe deri renginin aksine sari renkli bir siskinlik vardir. Eger yavru beslenmemisse kursak bölgesinde böyle bir durum gözlenmez ve zaman geçtikçe yavru daha da zayiflar. Bu durumda yavruyu yumurta mamasiyla, elle beslemek gerekir. Bu süre zarfinda yavruyu sicak tutmaniz gerekir. Çarpik bacak problemi de yuvaligin kötü zemininden kaynaklanan ve yavrunun ayaklarinin bedeninden disari dogru gelismesine sebep olan bir problemdir. Erken fark edildiginde deneyimli bir üretici veya veteriner tarafindan kolayca düzeltilebilir. Bir diger problem de disinin stresten yavrunun tüylerini yolarak onun vücudunda kel bölgeler birakmasidir. Eger disinin bunu yapmasina izin verilirse, yavrunun vücudunda hayati boyunca tüy çikmayacak kellesmis bölgeler olacaktir. Bu durumda yapilacak en iyi sey yavruyu elle beslemektir. Böyle sorunlu disileri ikinci defa üretime sokmamak en iyisidir.

Muhabbet kusu üreticileri, muhabbet kusu satisi, toptan muhabbet kusu satisi, muhabbet kusu üreticisi, kus üreticileri, toptan kus satisi, kus satisi, muhabbet kuslari, pet shop
 
FAYDALI BILGILER
Kanarya üretimi
Kanarya hastaliklari
Kanarya irklari
Kanarya beslenme
Muhabbet kusu üretimi
Muhabbet kusu hastaliklari
Muhabbet kusu alacaksaniz
Muhabbet kusu yasam süresi
Bilimsel siniflandirma
Kus sesleri
Köpeklerin vücut dili
Jako papagan rehberi
Yavru köpek bakim rehberi
Finch ispinoz rehberi
Rotweiller
Shar pei
Golden retriever
Labrador
Alman kurdu
Husky- sibirya kurdu
Samoyed
Hayvan Hakları Beyannamesi
KÖPEK EĞİTİMİ VE ÜCRETİ
EVCİL OTEL HİZMETİMİZ
 
  

   Hakkimizda / About us    Galeri / Photo Gallery    Video    Yorum Defteri/ Guests    Iletisim / Contact    Köpek Eğitim    Evcil Oteli

 

© 2016 www.akkusuretim.com Tüm Hakları Saklıdır.

Tasarım: irun technology