Papağan Türleri Nelerdir, Nereden Papağan Alınır

By admin
In Blog
Kasım 20, 2022
3 min read

Papağan Türleri Nelerdir, Nereden Papağan Alınır

Papağanlar dünyanın birçok farklı yerinde bulunan hayvanlardır. Papağanlar olağanüstü taklit yetenekleriyle, parlak tüyleriyle, çıkardıkları seslerle ve zeka seviyelerinin yüksekliğiyle bilinirler. Papağanların 300’ten fazla türü olduğu bilinmektedir. Bu çok fazla türe sahip olan hayvanların en bilineni Muhabbet kuşlarıdır. Muhabbet kuşlarının evde beslemesi ve bakımı oldukça kolaydır. Bu yazımızda birçok papağan türünden ve nereden satın alabileceğinizden bahsedeceğiz.

Papağan Türleri Nelerdir?
Papağanların da evcil hayvanlar olarak evlerimizde beslenebildiğini biliyoruz. Rengarenk tüyleri, sevimli gagaları ve bazen konuşabilmeleri eve renk katan özellikleridir. Evde beslemek için uygun olan ve en çok tercih edilen papağan türü Sultan papağanıdır. Sultan papağanlarının ıslık çalma ve taklit yetenekleri oldukça gelişmiştir. Hem bakımının kolay olması hem de uysal olması nedeniyle oldukça sevilmektedirler. Sarı Mavi Ara Ararauna Papağanları, Sultan papağanına göre daha büyük olduğundan daha büyük bir kafese ve alana ihtiyaç duyarlar çünkü günün yarısını kafes dışında geçirmeyi severler. Beslenmelerinde ise yemlere ek olarak meyve, sebze ve yer fıstığı verilmelidir. Kırmızı Ara papağanlarının evde bakımı diğerlerine göre biraz daha zordur. Bu yüzden yavruyken sahiplenip eve alıştırılmaları gerekir. Zeki papağanlar olduklarından eğitim verilerek sözcük hazneleri geliştirilebilir. Cennet papağanları aşk kuşu olarak da bilinirler. Konuşma yetenekleri olmasa da çok enerjik ve sevecen bir yapıya sahiptirler. Son olarak en çok bilinen Muhabbet kuşları evde sıkça beslenen bir papağan türüdür. Muhabbet kuşlarının konuşabilmeleri için düzenli olarak tekrar edilmelidir.

Nereden Papağan Alınır?
Güzellikleriyle herkesin ilgisini çeken papağanlar evcil hayvan olarak oldukça tercih edilip beğenilmektedirler. Papağanları evcil hayvan olarak almadan önce tüylerine çok dikkat edilmelidir. Tüylerinin parlak ve gür olması o papağanın sağlıklı olduğunu gösterir. Eğer yer yer tüyleri yolunmuş ve soluk ise muhtemelen o papağanın sağlık sorunları da vardır. Bu gibi kontrolleri sağlamak uzun vadede çok işinize yarayacaktır. Papağanları da diğer evcil hayvanlar gibi Petshop’lardan satın alabilirsiniz. Bunun yanı sıra internetten de satın almak mümkündür. Eğer kendiniz gezip görmek isterseniz de şehrinizde kurulan kuş pazarlarını ziyaret edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Destek Online